Wojciech Jankowiak, wicemarszałek woj. wielkopolskiego, powiedział „Rynkowi Kolejowemu”, że koncepcja reorganizacji dawnych wojewódzkich zakładów Przewozów Regionalnych, które od początku stycznia uzyskały znaczną samodzielność, była konsultowana z samorządami wojewódzkimi.
Od 1stycznia 14 oddziałów spółki stały się w dużej mierze samodzielnymi podmiotami. Zmiany polegają na wpisaniu każdego z oddziałów osobno do KRS i prowadzeniu własnej rachunkowości. Każdy oddział jest teraz także samodzielnie odpowiedzialny za kwestie finansowe, w takim zakresie jak wycena usług oraz ich rozliczanie, a także sporządzanie bilansu. Jednocześnie, przychody z dodatkowej działalności oddziałów nie będą trafiać do centrali. Reorganizacja polega także na zwiększeniu autonomii dyrektorów oddziałów, którzy mogą teraz podejmować samodzielnie decyzję o zakupach do wartości 200 tys. euro (do tej pory było to 50 tys. euro).
Wojciech Jankowiak, wicemarszałek woj. wielkopolskiego, dodaje też, iż reorganizacja pociągnęła za sobą zmianę nazw oddziałów. I tak np., Wielkopolski Zakład Przewozów Regionalnych z siedzibą w Poznaniu zastąpiony został nowym podmiotem działalności gospodarczej, pod nazwą: „Przewozy Regionalne” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Oddział Wielkopolski z siedzibą w Poznaniu. Analogiczne zmiany zaszły we wszystkich innych 13 województwach, posiadający własne zakłady PR.
Zgodę na reorganizację PR zatwierdziło 29 listopada 2013 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników. – Kształt organizacyjny i zasady funkcjonowania naszego „nowego” oddziału są wynikiem prac zespołu specjalistów, złożonych z przedstawicieli spółki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Dotyczy to również odpowiednio pozostałych 13 województw z wyjątkiem Województw Mazowieckiego i Śląskiego, na terenie których Spółka „Przewozy Regionalne” nie świadczy usług przewozowych na rzecz samorządów wojewódzkich w ramach ustawy o publicznym transporcie zbiorowym – mówi Wojciech Jankowiak.
Zgodnie ze stanowiskiem władz PR, usamodzielnienie oddziałów stanowi swoistą kontrpropozycję wobec lansowanej koncepcji podziału spółki mniejsze, makroregionalne podmioty, czemu prezes PR Ryszard Kuć jest przeciwny.